سرطان سینه در زنان از شایع‌ترین انواع سرطان است. در بیشتر موارد، سرطان سینه قابل درمان است اما به شرطی که به موقع کشف شده و به درستی درمان شود. هر چه سرطان زودتر کشف شود، شرایط برای بهبودی بهتر است. اینجاست که پیشگیری از سرطان سینه جایگاه خاص خود را پیدا می‌کند.

پیشگیری به عنوان سلاحی در برابر سرطان سینه

قوی‌ترین دفاع در مبارزه با سرطان سینه، پیشگیری است. علاوه بر پیشنهادهای پزشکی برای تشخیص و پیشگیری از سرطان سینه خود ما نیز می‌توانیم کارهایی انجام دهیم و منظم سینه‌های خودمان را چک کنیم تا اولین علائم را تشخیص دهیم.

پیشگیری از طریق خودآزمایی

خطر ابتلا به سرطان را می‌توان با پیشگیری از سرطان سینه به شکل خانگی به حداقل رساند. زنان باید از سن 25 سالگی  سینه‌های خود را به طور منظم و تقریبا هر چهار هفته یکبار معاینه کنند. بهترین زمان برای انجام خودآزمایی پس از پریودی است زیرا در آن زمان سینه‌های شما نرم‌تر هستند. ابتدا جلوی آینه بایستید و به صورت بصری بررسی کنید که آیا سینه‌هایتان تغییری داشته‌اند؟ آیا تفاوت‌هایی در شکل ایجاد شده و یا یک سینه به طور ناگهانی بزرگ‌تر از دیگری نشده باشد. توجه کنید که پوست نوک سینه در یک نقطه به داخل کشیده نشده باشد. آیا فرورفتگی دارید و یا از نوک پستان مایع خونی یا شفاف نشت می‌کند؟

حال معاینه لمسی را انجام دهید. برای معاینه سینه راست، از دست چپ خود استفاده کنید و بالعکس. در حالی که ایستاده‌اید، دست چپ خود را به قسمت بیرونی بالای سینه خود ببرید. از چندین انگشت و حرکات دایره‌ای برای معاینه نوک پستان استفاده کنید. به این ترتیب کل سینه را معاینه می‌کنید. سپس دراز بکشید و لمس را تکرار کنید.

زیربغل‌ها را بررسی کنید

در نهایت، برای پیشگیری از سرطان سینه زیربغل‌ها را لمس کنید تا ببینید آیا غدد لنفاوی به طور قابل توجهی بزرگ هستند یا خیر. برای این کار دست خود را به سمت بالا بکشید. اگر چیزی غیر طبیعی در ناحیه زیربغل کشف کرده‌اید، حتما به پزشک مراجعه کنید. خودآزمایی مهم است، اما نمی‌تواند جایگزین معاینات پیشگیری از سرطان سینه توسط متخصص زنان شود.

خطر ابتلا به سرطان با افزایش سن افزایش می‌یابد

بدیهی است که خطر ابتلا به سرطان با افزایش سن، افزایش خواهد یافت، پس برای پیشگیری از سرطان سینه باید از 50 سالگی به فکر آزمایش بود. به عنوان مثال، غربالگری ماموگرافی، که می‌تواند سرطان سینه را در مراحل اولیه شناسایی کند. متاسفانه سن ابتلا به سرطان پستان پایین آمده بدین ترتیب اقدامات پیشگیری برای جوانان و معاینات تشخیصی اولیه اهمیت فزاینده‌ای پیدا کرده است.

تشخیص زودهنگام برای پیشگیری

برای پیشگیری از سرطان سینه همه زنان بین 30 تا 49 سال و بالای 70 سال باید سالی یک بار معاینه فیزیکی توسط متخصص زنان انجام دهند .زنان بین 50 تا 69 سال هر دو سال یکبار غربالگری ماموگرافی را انجام دهند. با اشعه ایکس، پزشک می‌تواند تومورها را تشخیص دهد. اگر به قدری کوچک باشند در بیش از 90 درصد موارد امکان درمان وجود دارد.

آیا ماموگرافی اولین راه‌حل پیشگیری از سرطان سینه است؟

زنان زیر 50 سال بیشتر در معرض ابتلا به سرطان سینه هستند. بنابراین، پزشکان توصیه می‌کنند که زنان جوان‌تر، حتی آن‌هایی که نشانه‌هایخاصی ندارند، باید به فکر پیشگیری از سرطان سینه باشند.

اگر پیشگیری از سرطان سینه و ماموگرافی به موقع صورت گیرد، می‌توان جان انسان‌ها را نجات داد. اما گاهی معاینه استرس عاطفی زیادی را برای زنان ایجاد می‌کند، زیرا هیچ آزمایشی کامل نیست و بنابراین در برخی از حالات، پیشگیری می‌تواند منجر به سوء‌ظن کاذب به سرطان یا ترس‌های بی‌اساس شود. با این حال، از نظر آماری، مزایای فوق‌العاده غربالگری ماموگرافی ثابت شده است که توانسته باعث کاهش مرگ و میر شود.

دو تا شش زن از هر 1000 زن در گروه سنی واجد شرایط برای اسکن می‌توانند از طریق غربالگری از مرگ ناشی از سرطان سینه نجات پیدا کرده و به موقع درمان را با پزشک آغاز کنند.

چه زمانی و برای چه کسانی خطر سرطان سینه افزایش می‌یابد؟

سرطان سینه، مانند انواع دیگر سرطان‌ها، بدون هیچ محرک ظاهری رخ می‌دهد پس باید همیشه به فکر پیشگیری از سرطان سینه بود. با این حال، عواملی وجود دارند که می‌توانند خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش دهند:

  • اگر بالای 50 سال هستید، خطر کلی سرطان در شما افزایش می‌یابد.
  • هر چه میزان هورمون استروژن و ژستاژن در طول زندگی در نوسان باشد، احتمال ابتلا به بیماری بیشتر می‌شود. خطر ابتلا به سرطان سینه در صورتی افزایش می‌یابد که اولین قاعدگی خود را خیلی زود و آخرین قاعدگی خود را دیر داشته باشید، یعنی در اواخر یائسگی. همچنین اگر فرزندی نداشته باشید و یا از شیر مادر تغذیه نکرده باشید، این خطر بیشتر خواهد شد.
  • درمان جایگزینی هورمون با استفاده ترکیبی از استروژن و پروژسترون، اگر چندین سال انجام شود، می‌تواند خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش دهد. هورمون‌ها می‌توانند رشد سلول‌های سرطانی را تقویت کنند. هورمون‌هایی نیز در بافت چربی تولید می‌شوند که سطح استروژن را افزایش می‌دهند. قرص‌های ضد بارداری فقط اندکی خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می‌دهند.
  • سبک زندگی که خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می‌دهد شامل اضافه وزن (چاقی)، رژیم غذایی پرچرب و بی‌تحرکی است. سازمان بهداشت جهانی الکل و محصول تجزیه آن را جز سرطان‌زاها طبقه‌بندی کرده است. این امر الکل را در طبقه‌بندی سموم مشابه آرسنیک، فرمالدئید یا آزبست قرار می‌دهد. برای پایین نگه داشتن خطر ابتلا به سرطان سینه، زنان باید به طور کامل از الکل اجتناب کنند. سیگار نیز باعث ایجاد انواع سرطان می‌شود.
  • زنان با بافت سینه بسیار متراکم در معرض خطر بیشتری هستند. زیرا سلول‌های بیشتری وجود دارند که می‌توانند تخریب شوند. ماموگرافی نشان می‌دهد که بافت سینه چقدر متراکم است. علاوه بر این، اگر در کودکی برای سرطان سینه پرتودرمانی داشته باشید و یا دیابت نوع دوم دارید، خطر ابتلا به سرطان سینه افزایش می‌یابد .

سرطان سینه ارثی است؟

در صورتی که بستگان نزدیک مانند مادر یا خواهر مبتلا به سرطان سینه باشند، یعنی استعداد ژنتیکی وجود داشته باشد، خطر ابتلا به سرطان سینه نیز افزایش می‌یابد پس پزشک خود را در مورد این ارتباطات خانوادگی مطلع کنید. داشتن چندین مورد از این عوامل بالا به این معنی نیست که شما به سرطان سینه مبتلا خواهید شد. با این حال، شما باید همیشه پیشگیری از سرطان سینه در برنامه‌تان وجود داشته باشد.

افسانه‌های دروغین

طبق تحقیقات فعلی، سوتین‌های تنگ، کاشت سینه، رنگ مو یا دئودورانت‌های حاوی آلومینیوم منجر به سرطان سینه نمی‌شوند. برخلاف تصور رایج، کار در شیفت شب نیز باعث پیشرفت سرطان سینه نخواهد شد. اما همیشه شما باید به فکر پیشگیری از سرطان سینه بود.

سخن پایانی

همیشه پیشگیری از سرطان سینه بهتر از درمان آن بوده است. در بهترین حالت سرطان مانند یک بیماری مزمن است که نیاز به درمان طولانی مدت دارد. دوره درمان بسیار فردی است و به شرایط محیطی و بدنی و… هر فرد بستگی دارد.

دیدگاه ها