آیا رویای سینه‌هایی خوش‌ فرم را دارید و می‌خواهید با نگاه در آینه بی‌نهایت خوش‌ تیپ به نظر برسید و بتوانید با اطمینان لباس بپوشید؟ فقط ترس شما از عوارض، خطرات احتمالی و ارتباط پروتز سینه و سرطان در زنان در حال حاضر شما را از این عمل می‌ترساند؟ نگران نباشید در ادامه به بررسی ارتباط پروتز سینه و سرطان در زنان پرداخته‌ایم.

کسب اطلاعات جامع قبل از جراحی سینه

در این مقاله سعی کردیم از ارتباط پروتز سینه و سرطان در زنان بگوییم و اگر خطری در اثر جراحی سینه ایجاد شود را برای شما شرح دهیم. هنگامی که سینه‌های خود را عمل می‌کنید باید این را هم بسنجید که آیا عوارضی دارد و همچنین ارزش دارد خطر کنید یا خیر.

عمل سینه یک روش معمول است

اگر شما هم قصد عمل دارید حتما به ارتباط پروتز سینه و سرطان در زنان فکر کرده‌اید. البته که هر عمل جراحی خطرات خاصی را به همراه داشته و همیشه امکان بروز عوارض خاص وجود دارد. با این حال، باید بدانید که جراحی سینه در حال حاضر یک روش روتین است.

از یک متخصص بخواهید تمام خطرات را برای شما توضیح دهد

در عمل سه عامل مهم وجود دارد: مراقبت، صداقت و اعتماد متقابل. قبل از عمل بهتر است حتما با پزشک خود مشورت کنید و ارتباط پروتز سینه و سرطان در زنان را از او بپرسید. پزشکان دوست دارند دقیقاً بفهمند چه چیزی دوست دارید و چه انتظاری از عمل دارید و همچنین از چه چیزی می‌ترسید، تا شما را با توصیه‌های صادقانه راهنمایی کنند.

پروتز سینه بعد از درمان سرطان

جراحی سرطان سینه اولین گام از مراحل بهبودی بیماری یک زن است. این زنان چه تحت عمل ماستکتومی دوتایی یا تکی قرار گرفته باشند یا لامپکتومی، سعی می‌کنند اعتماد به نفس بدن خود را بازیابند. می‌توان از ارتباط پروتز سینه و سرطان در زنان اینطور گفت که چون همه نمی‌توانند تحت عمل جراحی بازسازی سینه قرار گیرند، گزینه‌های دیگری مانند پروتز سینه وجود دارد تا به آنان کمک کند. در واقع، نه تنها بازماندگان سرطان سینه به این محصولات تکیه می‌کنند، بلکه در بین افرادی که به دنبال ایجاد فرم به ناحیه سینه خود هستند نیز محبوب هستند.

آیا پروتز سینه مورد استفاده در جراحی بزرگ کردن سینه باعث سرطان می‌شود؟

در نتیجه تحقیقاتی که سال‌ها در ایالات متحده آمریکا در مورد ارتباط پروتز سینه و سرطان در زنان مورد بحث و بررسی قرار گرفته است، نشان داده شد که پروتزهای سینه باعث سرطان نمی‌شوند.

سرطان غدد لنفاوی (BIA-ALCL)

در سال‌های اخیر بر روی ارتباط پروتز سینه و سرطان در زنان تحقیقاتی صورت گرفته و کشف شده است که زنان دارای پروتز سینه در معرض افزایش خطر ابتلا به نوع نادر لنفوم هستند. این در مایع یا کپسول اطراف پروتز سینه ایجاد می‌شود و باعث بزرگ شدن ناگهانی سینه یا ایجاد توده در سینه می‌شود. این نوع سرطان، متفاوت از سرطان سینه است.  ALC نیز بسیار نادر است و اگر ایجاد شود معمولاً قابل درمان است که حدود 95 درصد از زنان مبتلا بهبود یافته‌اند. به نظر می‌رسد BIA-ALCL عمدتاً در ایمپلنت‌هایی با بافت خشن رخ می‌دهد. خطر ابتلا به ALCL بسیار کم است، از هر 3800 بیمار دارای پروتز، 1 نفر در طول زندگی خود دچار ALCL می شود.

بیماری ایمپلنت سینه (BII)

داستان‌هایی از زنانی که از بیماری ایمپلنت سینه رنج می‌برند، به گوش می‌رسد. آن‌ها علائم غیر قابل توضیحی مانند خستگی، سردرد، گرفتگی عضلات، حملات اضطرابی و غیره هستند. به نظر شما این شکایات به ارتباط پروتز سینه و سرطان در زنان مربوط می‌شود؟ BII یک تشخیص پزشکی رسمی نیست و توسط خود زنان به ایمپلنت سینه نسبت داده می‌شود. با این حال، اکثر زنان پس از برداشتن ایمپلنت‌ها احساس بهتری داشتند. هنوز خیلی چیزها در مورد BII و اینکه آیا این علائم به خطر تعریق ایمپلنت‌ها یا انقباض بیش از حد کپسولی مرتبط است یا خیر، مشخص نیست. تا به امروز هیچ آزمایش یا مدرک علمی برای این بیماری وجود ندارد.

ترک یا نشتی

ایمپلنت سینه ممکن است به عنوان مثال، به دلیل فرسودگی، تصادف یا دلایل نامشخص پاره شود و نشت کند. اگر یک ایمپلنت سینه سیلیکونی پاره شود، در ابتدا به سختی متوجه آن می‌شوید. محتویات ژل در اطراف ایمپلنت باز می‌شود اما معمولاً در داخل کپسول تشکیل شده باقی می‌ماند. هیچ مدرکی مبنی بر مضر بودن و ارتباط پروتز سینه و سرطان در زنان برای بدن وجود ندارد، اما هنوز در حال تحقیق است. مهم است که ایمپلنت‌ها پس از 10 سال بررسی و در صورت لزوم تعویض شوند. کپسوله شدن و یا پارگی ایمپلنت دلیل اصلی تعویض طولانی مدت پروتز است. جایگزینی پیشگیرانه ایمپلنت‌ها پس از 10 تا 15 سال توسط تولید‌کنندگان توصیه می‌شود.

آیا می‌توانم بعد از جراحی بزرگ شدن سینه باردار شوم و شیر دهم؟

تصور غلطی از ارتباط پروتز سینه و سرطان در زنان در بین مردم وجود دارد که در صورت باردار شدن فرد پس از جراحی بزرگ کردن سینه، نمی‌تواند به کودک خود شیر دهد که این تصور کاملا غلط است. در طی عمل بزرگ کردن سینه، پروتز، زیر بافت سینه قرار می‌گیرد. مجاری شیر بسته نمی‌شوند زیرا در زیر بافت سینه قرار دارند. از آنجایی که کانال‌ها بسته نیستند، افراد می‌توانند باردار شوند و بدون برداشتن پروتز سیلیکونی به نوزاد خود شیر دهند.

خطرات و عوارض طولانی مدت ایمپلنت سینه

در ادامه برای بررسی ارتباط پروتز سینه و سرطان در زنان تعدادی از خطرات و عوارض طولانی مدت ایمپلنت سینه را بازگو می‌کنیم. شواهد پزشکی برای برخی از این شکایات وجود دارد، اما برای برخی دیگر نه.

تشکیل کپسول

تشکیل کپسول یک پدیده طبیعی بوده و به دلیل ورود یک جسم خارجی به بدن شما است. در این حالت بدن شما با تشکیل لایه‌ای از بافت همبند در اطراف ایمپلنت پاسخ می‌دهد که می‌تواند باعث درد و تغییر در شکل و یا سفت‌ترشدن و جذابیت کمتر سینه شود. هر چه زمان ایمپلنت طولانی‌تر باشد، خطر انقباض کپسولی بیشتر می‌شود. همچنین درصد کمی از زنان با ایمپلنت سینه انقباض بیش از حد کپسولی را تجربه خواهند کرد.

تعریق

هنگامی که ایمپلنت شروع به عرق کردن می‌کند به این معنی است که ایمپلنت مولکول‌های سیلیکون را آزاد می‌کند. اثرات مضر تعریق از نظر علمی ثابت نشده است. ما همچنین ذرات سیلیکون را هر روز از طریق غذاها و نوشیدنی‌های خود استفاده می‌کنیم. بدن ما قادر است این ذرات سیلیکون را کم و بیش به خوبی دفع کند. اکثر سازندگان برای جلوگیری از تعریق، یک لایه اضافی ویژه در کپسول پروتز قرار داده‌اند. ما هنوز نمی‌دانیم که این در دراز مدت چقدر موثر است.

آسیب به سایر قسمت‌های بدن شما

خطر آسیب بسیار کمی به سایر قسمت‌های بدن شما در طول جراحی وجود دارد به عنوان مثال اعصاب، عروق خونی، ماهیچه‌ها یا ریه‌ها. آسیب می‌تواند موقت یا دائمی باشد. احتمال اینکه بخش زیادی از بدن در اثر جراحی آسیب ببیند، کم است، به خصوص اگر چندین روش یا روش‌های گسترده به طور همزمان انجام شود.

واکنش آلرژیک

به ندرت واکنش آلرژیک به درمان رخ می‌دهد. به عنوان مثال، هنگامی که از مواد ضد‌عفونی کننده، نوار، بخیه، گچ، چسب پوست یا فرآورده‌های خونی استفاده می‌شود. اگر آلرژی خاصی دارید، به جراح پلاستیک بگویید.

سخن پایانی

در حال حاضر شواهد زیادی وجود دارد که از ایمنی پروتز سینه سیلیکونی حمایت می‌کنند. ایمپلنت همچنین به اعتماد به نفس و کیفیت زندگی کمک می‌کند. در این مقاله به بررسی ارتباط پروتز سینه و سرطان در زنان پرداختیم که هنگام تصمیم‌گیری برای دریافت، نگهداری، جایگزینی یا برداشتن ایمپلنت پستان انتخاب درستی داشته باشیم.

دیدگاه ها