تیشو اکسپندر چیست؟ در جراحی پلاستیک و ترمیمی برای کشش و در نتیجه آن بزرگ کردن پوست یا بافت، استفاده می‌شود. تیشو اکسپندر پوست اغلب برای بازسازی سینه با ایمپلنت استفاده می‌شود. اکسپندر از یک پوسته ایمپلنت سیلیکونی با بدنه توخالی قابل انبساط و یک نوع دریچه برای پر کردن آن با محلول نمک تشکیل شده است.

عملکرد تیشو اکسپندر چیست؟

تیشو اکسپندر عمدتاً در جراحی پلاستیک ترمیمی برای به دست آوردن بافت جدید و در نتیجه رفع نقص‌های ناشی از تصادف استفاده می‌شود. در اصل، تیشو اکسپندر پوست نیز نوعی ایمپلنت است، اما فقط در ناحیه به اصطلاح اهدا کننده به طور موقت استفاده می‌شوند. اما عملکرد تیشو اکسپندر چیست؟ اکسپندرها عملکردی شبیه به بالون دارند. زمانی که کاشته می‌شوند، ابتدا کاملاً صاف هستند، سپس به تدریج، طی چند هفته یا چند ماه، از طریق یک دریچه پر می‌شوند.

این فرآیند به پوست فشار وارد کرده و ظهور سلول‌ها و بافت‌های جدید را تشویق می‌کند. پس از تشکیل بافت کافی، می‌توان آن را به محل دیگری در بدن پیوند زد. بسته به مقدار مورد نیاز بافت جدید در ناحیه مورد نظر، از اکسپندر‌هایی با اشکال و اندازه‌های مختلف استفاده می‌شود. اکسپندر به شکل‌های گرد، هلالی، مربع یا مستطیل با یک دریچه راه دور یا یک شیر یکپارچه هستند. در داخل برخی اکسپندرها یک پایه تقویت شده برای کنترل انبساط پوست در جهت درست وجود دارد.

تیشو اکسپندر و بازسازی سینه

تیشو اکسپندر مانند ایمپلنت‌های موقت سینه هستند که با هوا یا نمک پر شده‌اند. در ادامه نحوه استفاده از آن‌ها آمده است.

  • یک ایمپلنت موقت سینه با دریچه کوچکی که می‌تواند به مرور زمان با مایع یا هوا پر شود.
  • بعد از ماستکتومی، زیر پوست یا ماهیچه قفسه سینه قرار می‌گیرد.
  • اگر تصمیم گرفته‌اید که بازسازی سینه انجام دهید، اما نمی‌توانید یا نمی‌خواهید، فوراً آن را انجام دهید، تیشو اکسپندر بهترین گزینه است.

تیشو اکسپندر چیست و چرا استفاده می‌شود؟

حال که فهمیدیم تیشو اکسپندر چیست به نظر شما دلیل استفاده از آن چیست؟ پس از برداشتن سینه در طی ماستکتومی، از تیشو اکسپندر برای کشش تدریجی پوست و بافت نرم برای افرادی که تصمیم به بازسازی سینه دارند استفاده می‌شود. اکسپندر فضایی شبیه به جیب ایجاد می‌کند که در نهایت یک ایمپلنت سینه را نگه می‌دارد. همچنین می‌توان از آن برای نگه ‌داشتن فضای بازسازی سینه با فلپ بافتی که از قسمت دیگری از بدن گرفته می‌شود و اغلب از قسمت زیرین شکم است، استفاده کرد.

تیشو اکسپندر چگونه به نظر می‌رسد؟

تیشو اکسپندر سینه یک کیسه بالون مانند است که از سیلیکون ساخته شده است. تفاوت اصلی بین اکسپندر و ایمپلنت استاندارد سینه در این است که اکسپندر خالی است و به تدریج باد می‌شود و همچنین بافت آن نیز محکم‌تر از ایمپلنت‌های دائمی هستند. اکسپندرها دارای یک دریچه هستند تا به مرور زمان با هوا یا محلول آب شور استریل پر شوند. جراح پلاستیک یا پرستار، نمک یا هوا را از طریق پوست (و به دریچه) با استفاده از سوزن و سرنگ تزریق می‌کند.

انتظارات از تیشو اکسپندر چیست؟

در بیشتر موارد، اگر ماستکتومی دوبل انجام داده‌اید، تیشو اکسپندر بلافاصله پس از برداشتن سینه توسط جراح پلاستیک قرار می‌گیرد. با این حال، می‌توان آن را در تاریخ دیگری نیز قرار داد. تیم درمانی شما می‌تواند به شما در تصمیم‌گیری بهترین زمان کمک کند.

هنگامی که تیشو اکسپندر در جای خود قرار گرفت، باید هر هفته یا بیشتر به جراح پلاستیک یا پرستار خود مراجعه کنید. آن‌ها اکسپندر را با محلول نمکی یا هوا از طریق پورت یا دریچه پر می‌کنند. این کار تا زمانی ادامه می‌یابد که شما و جراحتان از اندازه و شکل جیب سینه راضی باشید. فرآیند پر کردن تیشو اکسپندر معمولاً بین دو تا شش ماه طول می‌کشد.

قبل از عمل

مراحل قبل از تیشو اکسپندر چیست؟ چه در زمان ماستکتومی یا بعد از آن و یا پس از اتمام سایر درمان‌های سرطان، با تیم جراحی پلاستیک خود در مورد گزینه‌های بازسازی صحبت کنید. در مورد اینکه آیا مایل به بازسازی با ایمپلنت سینه هستید یا فلپ بافتی از قسمت دیگری از بدن مناسب‌تر است. جراح شما می‌تواند به شما کمک کند تا مزایا و معایب هر روش را بسنجید.

  • اگر ماستکتومی دوبل انجام می‌دهید، می‌خواهید سینه‌های بازسازی شده خود چه اندازه و شکلی داشته باشند؟
  • اگر ماستکتومی تکی انجام می‌دهید، چگونه می‌توان اندازه و شکل سینه بازسازی شده را با سینه باقی مانده مطابقت داد؟
  • این تصمیمات به جراح شما کمک می‌کند تا تیشو اکسپندر با اندازه مناسب را برای شما انتخاب کند.

مانند هر جراحی دیگری، تیم شما یک تاریخچه پزشکی کامل از شما می‌گیرد و هر گونه آزمایش لازم قبل از جراحی را تجویز می‌کند. اگر سیگار می‌کشید یا از محصولات نیکوتینی استفاده می‌کنید، در این مورد با تیم خود صادق باشید. آن‌ها می‌توانند راه‌هایی را برای کمک به ترک سیگار پیشنهاد کنند. استعمال دخانیات یا هر نوع مصرف نیکوتین می‌تواند بهبودی بدن شما را دشوارتر کند.

مراحل قرار دادن تیشو اکسپندر چیست؟

جراح شما می‌تواند تیشو اکسپندر را در زیر سینه یا بالای ماهیچه‌های بزرگ قفسه سینه قرار دهد که به آن‌ها ماهیچه‌های سینه‌ای می‌گویند. آن‌ها می‌توانند به شما بگویند که کدام مکان برای موقعیت شما منطقی‌تر است. برای قرار دادن ساب سینه‌ای، جراح شما یک جیب زیر عضله قفسه سینه ایجاد می‌کند و تیشو اکسپندر را در آنجا قرار می‌دهد.

برای قرار دادن پیش پرپکتورال، جراح شما تیشو اکسپندر را در بالای عضله، زیر پوست قرار می‌دهد. آن‌ها ممکن است از یک بند توری کوچک یا بانوج برای نگه داشتن اکسپندر در جای خود استفاده کنند. بسیاری از جراحان از ماده‌ای به نام  (ADM) استفاده می‌کنند. این یک جایگزین بافت نرم است که از پوست انسان یا حیوان ساخته شده است. بدن این بافت را در حین بهبود جذب می‌کند.

محدودیت‌های تیشو اکسپندر چیست

بعد از قرارگیری تیشو اکسپندر سوالی برای شما پیش می‌آید و آن این است که محدودیت‌هایی تیشو اکسپندر چیست؟ برای فعالیت‌هایتان یک سری قاعده وجود دارد که به آن می‌پردازیم از جمله:

رانندگی: معمولاً زمانی که دامنه حرکتی کامل در شانه خود دارید و دیگر هیچ گونه داروهای مسکن تجویزی مصرف نمی‌کنید، شروع به رانندگی کنید. اگر کمربند ایمنی روی تیشو اکسپندر شما قرار گرفته است (خواه راننده یا مسافر باشید)، بالشتک نرم بین قفسه سینه و کمربند قرار دهید.

سفر هوایی: پورت‌های تیشو اکسپندر از فلز ساخته شده‌اند و می‌توانند دستگاه‌های امنیتی فرودگاه را حساس کنند. از تیم درمانی خود نامه‌ای بخواهید که در آن توضیح دهد که از یک وسیله پزشکی استفاده می‌کنید و حتماً هنگام سفر آن را همراه داشته باشید.

اسکن‌های ام‌آر‌آی: وقتی اکسپندر در جای خود قرار دارد، نمی‌توانید آزمایش‌های ام‌آر‌آی (تصویربرداری مغناطیسی) را انجام دهید و باز هم به دلیل درگاه فلزی است. سایر آزمایشات تصویربرداری ایمن هستند.

سخن پایانی

حال دیگر به پاسخ سوال تیشو اکسپندر چیست رسیده‌اید. نظر شما چیست، آیا آن را انتخاب می‌کنید؟

دیدگاه ها