جراحی پروتز سینه منجر به افزایش زیبایی اندام بانوان شده و نقش زیادی در افزایش اعتماد به نفس آن ها دارد. این جراحی مناسب افرادی است که سینه هایی کوچک و یا افتاده دارند و تنها هدف این جراحی، زیبایی و بازسازی سینه ها است و چون برخی معتقدند که یک جسم خارجی درون بدن قرار داده شده است، سلول های بدن مستعد سرطانی شدن می شوند؛ و همچنین این جسم خارجی می تواند در تشخیص درست و به موقع سرطان مشکل ایجاد کند. در حقیقت، هیچ کدام از این باورها درست نمی باشد.

آیا پروتزها زمینه ساز ابتلا به بیماری سرطان هستند؟

خوشبختانه تا کنون هیچ گزارشی بر این مبنا که پروتز سبب ایجاد سرطان می شود، دریافت نشده است.
افرادی که فکر می کنند پروتز سینه می تواند سلول های بدن را سرطانی کند، مشکل را در جنس پروتز می دانند. آن ها معتقدند که در صورت پاره شدن پروتز، محتویات آن خارج می شود و با حرکت در بافت پستان، می تواند خطر سرطان ایجاد کند. علاوه بر آن، جسم خارجی بودن این بافت می تواند با تحریک شدید سیستم ایمنی، در نهایت موجب سرطان شود. ما برای رد این فرضیه، جنس بافت پروتزی که استفاده می شود را بررسی می کنیم.

آیا پروتزها می توانند در تشخیص توده سرطانی مشکل ساز باشند؟

محل قرار گیری پروتز در زیر عضله یا بافت سینه می باشد. در نتیجه بافت پستان بر روی پروتز قرار دارد و در تشخیص توده سرطانی پستان مشکلی ایجاد نمی کند. تشخیص زودهنگام سرطان سینه، در درمان آن بسیار موثر است؛ پس بهتر است که با علائم این سرطان آشنا شویم. برخی از این علائم عبارتند از:

  • متورم شدن پستان
  • ایجاد توده
  • تغییر شکل پستان
  • سفت شدن پوست پستان
  • ایجاد راش پوستی در نزدیکی پستان ها
  • ریزش مو
  • خستگی شدید که می تواند در اثر تحریک زیاد سیستم ایمنی باشد
  • تجمع مایعات در نزدیکی پستان ها

چالش پروتز سینه و سرطان

آنهایی که به هر دلیلی می‌خواهند ماجرای پروتز سینه و سرطان را خیلی پررنگ کنند، اصولاً از دو ایده کاملاً متفاوت صحبت می‌کنند:

  • پروتز سینه به عنوان یک جسم خارجی در داخل بدن مستعد ایجاد سرطان است.
  • پروتز سینه به عنوان یک جسم خارجی در داخل بدن مانع از تشخیص به موقع سرطان سینه خواهد شد.

از منظر اولین ایده، خود پروتز، مستعد ایجاد سرطان معرفی شده است. این ایده پزشکی، مشکل ماجرا را در محتویات داخل پروتزها می‌بیند.

اینکه اگر به هر دلیلی جداره پروتز سینه پاره شده و محتویات داخل آن به فضای اطراف سینه حرکت کند، قطعاً در خطر ابتلا به سرطان سینه هستیم. البته حضور جسم خارجی نیز خود دلیل بر تحریک سنگین سیستم دفاعی بدن است و به استدلال‌های عجیب ممکن است باعث رخداد سرطان سینه بشود. این کل داستان پروتز سینه و سرطان به عنوان یک عامل تحریک کننده است.

اما گروه دوم، آنهایی هستند که ماهیت پروتز سینه را سرطان زا نمی‌بینند؛ اما آن را به عنوان مانع برای تشخیص سرطان در نظر می‌گیرند. هر بانویی می‌تواند در خطر ابتلا به سرطان سینه باشد. البته سرطان سینه علائم مشخصی دارد. لکن پیشگیری همیشه بهتر از درمان دیرهنگام است.

یکی از راه‌های مقابله با سرطان سینه، تشخیص به موقع آن از طریق پرتوهای اشعه ایکس در ماموگرافی می‌باشد. در ماموگرافی به دنبال پیدا کردن توده‌های سرطانی در ناحیه پستان هستیم.

ظاهراً می‌توانیم ایده دوم را در ارتباط پروتز سینه و سرطان اندکی جدی‌تر دنبال کنیم؛ زیرا پروتزهای رایج آب نمکی و سیلیکونی، اشعه‌های تشخیص سرطان در ماموگرافی را از خود عبور نمی‌دهند. به این ترتیب، ظاهراً می‌توانند به عنوان یک مانع جدی در تشخیص به موقع سرطان ظاهر شوند؛ اما باز هم این موضوع چالش برانگیز انتهای ماجرا در ارتباط پروتز سینه و سرطان نیست؛ چرا که دنیای پرتودرمانی حالا مسیری متفاوت از گذشته را طی می‌کند.

تا جاییکه می‌تواند از پس حضور پروتز در ورای پوست سینه برآید. بحث خودمان را در ارتباط پروتز سینه و سرطان از منظر خطر ابتلا به سرطان ادامه می‌دهیم.

ايا پروتز سينه باعث سرطان ميشود؟

در حال حاضر، هیچ مطالعه اثبات شده پزشکی مبنی بر ارتباط عمیق پروتز سینه و سرطان وجود ندارد و نمی توان ابتلا به سرطان را از عوارض پروتز سینه دانست.

دیدگاه ها