پروتز سینه

پروتز سینه، یکی از پرطرفدارترین عمل‌های جراحی زیبایی در جهان که با هدف تصحیح شکل سینه و بزرگ‌تر کردن سینه انجام می‌شود. که در انواع شکل‌ها، اندازه‌ها و فرم‌های مختلف ارائه می‌شود و معمولا از جنس سیلیکون هستند.

برای برخی خانم‌ها، پروتز سینه راهی برای افزایش اعتماد ‌به ‌نفس است. برخی زنان معمولا بعد از شیردهی یا کاهش وزن، دچار کاهش حجم سینه یا عدم تقارن در شکل سینه‌ها می‌شوند. حتی ممکن است به هر دلیلی از اندازه و شکل سینه خود راضی نباشند. اما در برخی موارد هم، پروتز سینه جزئی از فرایند بازسازی سینه است. برای مثال زمانی که برای درمان سرطان سینه، به اجبار یک یا هر دو سینه تخلیه می‌شود.

در عمل پروتز سینه، ایمپلنت‌هایی در زیر بافت سینه یا ماهیچه سینه قرار داده‌ می‌شود تا سایز یا فرم سینه اصلاح یا سینه بازسازی شود.

انواع مدل پروتز سینه از نظر جنس و مواد تشکیل دهنده ایمپلنت

در حال حاضر در سراسر دنیا، برای پروتز سینه از سه نوع ایمپلنت استفاده می‌شود:

  • پروتز سینه سیلیکونی
  • پروتز سینه آب نمکی
  • پروتزهای سینه ثابت یا gummy bear.

در هر دو مدل پروتز سیلیکونی و آب نمکی، ایمپلنت سینه دارای دیواره‌ی خارجی سیلیکونی است. همچنین تفاوت در ماده‌ی پرکننده است.

۱. پروتز سینه آب نمکی

انواع پروتز سینه آب نمکی با آب ‌نمک استریل‌ شده پر می‌شوند. این ایمپلنت‌ها می‌توانند از قبل در اندازه دلخواه پر شده‌ باشند. یا اینکه در حین جراحی پر شوند. به این صورت که ابتدا به صورت خالی در جای مناسب قرار داده‌ می‌شوند و سپس با آب نمک استریل‌شده پر می‌شوند. به این صورت، جراح می‌تواند میزان پر شدن ایمپلنت را در حین عمل تنظیم ‌کند.

ایمپلنت‌های آب نمکی یا سالین گرد و سفت‌تر از ایمپلنت‌های سیلیکونی هستند. این پروتز سینه برای خانم‌های ۱۸ ساله و بالاتر مناسب هستند.

۲. پروتز سینه سیلیکونی

یکی از رایج‌ترین انواع جراحی پروتز سینه، پروتزهایی هستند که از جنس سیلیکون ساخته شده‌اند و ظاهری ژل ‌مانند دارند. برای جاسازی این پروتزها لازم است برش نسبتا بزرگی روی سینه انجام شود و پروتز درون بدن جاسازی شود.

۳. پروتز سینه ثابت یا Gummy Bear

این نوع پروتز هم در واقع با ژل سیلیکون پر شده‌است. این پروتزها حتی در صورت پاره‌شدن هم، شکل خود را از دست نمی‌دهند و پروتز دائمی سینه است. تراکم سیلیکون در پروتزهای ثابت بالاتر است و به همین دلیل سفت‌تر از پروتزهای سیلیکونی هستند.

در جراحی پروتز سینه به روش ثابت، در قسمت پایین، برجستگی بیشتری و به سمت بالا نازک‌تر می‌شوند، تا فرم بهتر و طبیعی‌تری را به سینه بدهند .برای قرار دادن پروتز ثابت، نیاز به برش بزرگتری هست.

جراحی پروتز سینه از نظر شکل

دو شکل پایه‌ای در پروتز سینه داریم:

  • گرد و اشکی
  • آناتومیک

۱. پروتز سینه گرد

ایمپلنت سینه گرد، رایج‌ترین شکل جراحی پروتز سینه که جذاب‌ترین و مطلوب‌ترین نتیجه را برای فرد فراهم می‌کند. بعد از عمل، سینه فرمی گرد و برجسته خواهد‌داشت، که در قسمت بالا برجستگی و پری بیشتری دارد. پروتز گرد عموما قیمت پایین‌تری نسبت به پروتز اشکی دارد.

۲. پروتز سینه اشکی (قطره اشکی یا آناتومیکال)

پروتز اشکی بیشتر برای کسانی مناسب است که طبیعی‌ترین نتیجه را می‌خواهند. در پروتز اشکی، قسمت پایین ایمپلنت برجستگی بیشتری دارد و بالای آن باریک‌تر است. همان‌طور که از اسم آن مشخص است، فرمی شبیه به قطره به سینه می‌دهد.

خانم‌هایی که می‌خواهند فرم سینه‌شان طبیعی‌تر باشد، عموما پروتز اشکی را انتخاب می‌کنند. البته میزان پر بودن و حجم سینه در این نوع، کم‌تر از فرم گرد نیست.

کاربردهای پروتز سینه: کی پروتز سینه انجام دهیم؟

پروتز سینه می‌تواند در موارد زیر، به شما کمک کند:

  • بزرگ‌کردن سینه‌هایی که به صورت طبیعی کوچک هستند
  • بازیابی اندازه و شکل سینه بعد از بارداری، کاهش وزن یا شیردهی
  • تصحیح عدم تقارن زیاد در بین سینه‌ها
  • ترمیم بافت سینه بعد از تخلیه سینه بعد از سرطان سینه یا دیگر جراحی‌های سینه (بعد از درمان سرطان سینه می‌توان از این روش برای زیبایی استفاده کرد).

دیدگاه ها