زیبایی سینه با عمل پروتز سینه امکان پذیر است؟

پروتز سینه یکی از محبوب‌ترین جراحی‌های زیبایی در بانوان است به طوری که مشاهده می‌شود هر ساله دهها هزار زن متقاضی جراحی پروتز سینه هستند. بسیاری از زنان تصور می‌کنند که سینه‌های بسیار کوچکی دارند و اندازه یا شکلش نامتناسب یا غیر جذاب است. بعضی از زنان سینه‌هایی دارند که کاملا رشد نکرده یا بعد از حاملگی، پیری و یا به دنبال تغییر وزن به میزان قابل توجهی اندازه و شکل قبلیش تغییر کرده و از فرم مناسب خارج شده است. 

بسیاری از زنانی نیز که بخاطر سرطان سینه جراحی کرده­‌اند از پروتز سینه برای بازسازی سینه استفاده می‌­کنند. این جراحی و زیباسازی باعث بازگشت اعتماد به نفس در این خانوم‌ها خواهد شد. خانمی که می‌خواهد جراحی پروتز سینه را انجام دهد، حق انتخاب در نوع عمل جراحی را دارد. به طور مثال: نوع وجنس، اندازه پروتز، و برش لازم جهت جاگذاری پروتز سینه را می‌تواند تعیین کند. برای هر انتخاب فواید و مضراتی وجود دارد، به هر حال اطلاعات مورد نیاز به مراجعه کننده داده می‌شود و بدین وسیله، اوست که با مشاوره تصمیم می‌گیرد، که کدام روش را برگزیند.

عمل پروتز سینه

پروتز سینه یا شکل‌­دهی سینه روشی است که در آن یک سیلیکون یا ژل واجد شرایط از طریق برش ایجاد شده در اطراف سینه وارد بافت سینه می­‌شود و به آن شکل یا فرم دلخواه می­‌دهد. برای شبیه سازی شکل طبیعی سینه و بدن، ممکن است از نرم افزار عکس سه بعدی استفاده شود تا نتیجه قبل از جراحی مشخص شود. برای تغییر شکل، بزرگ کردن یا کاهش اندازه سینه، باید ابتدا شکل و اندازه سینه ایده آل خود را انتخاب کنید. جراحی زیبایی سینه برای همه افراد مناسب نیست. ممکن است برخی از افراد بعد از انجام جراحی پروتز سینه دچار عوارض شوند.

چگونگی جراحی پروتز سینه

جراحی پروتز سینه، تحت بی­هوشی عمومی انجام می‌­شود و از 70 دقیقه تا 5/4 ساعت طول می­‌کشد. معمولا برای جراحی و قرار دادن ایمپلنت در سینه از سه تکنیک برش سینه شامل: برش زیر بغل، برش در هاله سینه و برش زیر سینه استفاده می‌کنند که در ادامه مقاله به توضیح بیشتر آنها می­‌پردازیم.

انواع پروتز سینه از لحاظ شکل ظاهری

از آنجایی که فرم بدن هر خانمی متفاوت است، با توجه به بافت و اندازه سینه می توان از انواع پروتز سینه استفاده کرد. پروتزها نیز در اشکال مختلف (مثلث، دایره یا قطره اشکی)، اندازه­‌های کاپ مختلف (کم عمق، متوسط ​​یا کامل) و رنگ­‌های مختلف موجود هستند. همچنین پروتزهای جزئی سینه (مثلثی، بیضی، منحنی و پوسته‌­ای) برای تقارن­ سازی سینه‌­ها برای زنانی که قبلا جراحی سینه انجام داده ­اند، وجود دارد. به این پروتزها فرم دهنده سینه نیز گفته می­‌شود. تایید پزشک برای انتخاب نوع پروتز لازم و ضروری است. انتخاب جراحی باتجربه با داشتن سابقه بالا در نحوه انجام و نتیجه جراحی بسیار تاثیر گذار می باشد یکی از بهترین جراحان پروتز سینه دکتر علی حجت می باشد که بالاترین میزان رضایت را در میان افرادی که جراحی زیبایی سینه را انجام داده اند دریافت نموده است دکتر علی حجت فوق تخصص جراحی زیبایی سینه در زمینه عمل پروتز سینه دارای سابقه طولانی مدت ودرخشانی می باشد.

پروتز پستان گرد(round)

 پروتز پستان گرد، برای برجسته ­سازی و خوش ­فرمی سینه انجام می­‌گیرد. ایمپلنت‌های گرد را می‌توان با سیلیکون یا سالین پر کرد و انتخاب محبوب‌تری برای تقویت سینه است.

ایمپلنت‌های گرد را می‌توان بین ماهیچه قفسه سینه و بافت طبیعی سینه یا زیر هر دو عضله و بافت غده قرار داد. ایمپلنت‌های گرد دارای اندازه‌ها و پروفیل‌های مختلفی هستند. هر نوع ایمپلنتی به سینه‌ها حجم می­‌دهد، اما ایمپلنت­‌های گرد هم در قسمت پایین سینه و هم در قسمت بالای سینه را حجم می­‌دهند. این قسمت سینه، به طور معمول بدون ایمپلنت برجستگی زیادی ندارد.

پروتزهای سینه گرد برای خانم‌هایی مناسب است که می‌خواهند سینه‌هایشان برجسته‌­تر به نظر برسد. از طرف دیگر، کسانی که خواهان خوش­فرمی سینه‌هایشان علاوه بر بزرگ کردن آنها هستند، معمولاً پروتزهای گرد را انتخاب می­‌کنند.

پروتز سینه آناتومیکال (قطره اشکی یا اشکی)

پروتز قطره اشکی (Teardrop prosthesis) اغلب برای خانم­‌هایی مناسب است که سینه‌هایشان در ناحیه تحتانی و بیرونی پرتر و بالای نوک پستان کمتر است. این پروتزها را می­توان در هر دو سمت راست یا چپ استفاده کرد.

مانند ایمپلنت­‌های گرد، ایمپلنت­‌های آناتومیک ممکن است سیلیکونی یا نمکی باشند. پروتزهای سینه آناتومیک انتخاب سومی را نیز ارائه می­دهند: ژل سیلیکونی بسیار منسجم، که سفت­‌تر از ایمپلنت­‌های سیلیکونی سنتی است. نتیجه نهایی با ایمپلنت‌­های قطره­ای بیشتر شبیه سینه‌­های طبیعی است (حجم کمتر در بالا و بیشتر در پایه).

مراقبت های قبل از جراحی پروتز سینه

  • قبل از جراحی پروتز سینه، حتما با جراح خود در مورد وضعیت سلامت و بیماری‌های زمینه‌­ای مانند دیابت، آسم، بیماری­‌های قلبی و کبدی خود صحبت کنید.
  • تست بارداری داده و مطمئن شوید حامله نیستید.
  • شب قبل حتما دوش بگیرید چون تا چند روز بعد از عمل امکان استحمام ندارید.
  • از مصرف مشروبات الکلی اجتناب کنید چون باعث تشدید خون­ریزی می­شود.
  • از مصرف داروهای هورمونی و همچنین داروهایی که بر لخته شدن خون تأثیر می گذارند (2 هفته قبل) اجتناب کنید.
  • تا 8ساعت قبل از عمل چیزی نخورید.
  • قبل از عمل، بیمار باید آزمایشاتی را انجام دهد که نتایج آن باید تأیید کند که آیا او می تواند عمل پروتز سینه را انجام دهد.

چه سنی برای بزرگ کردن سینه‌ها مناسب است؟

بزرگ کردن سینه‌ها برای سنین زیر 18 سال توصیه نمی‌­شود چون برش‌های جراحی باعث ایجاد اختلال در رشد سینه­‌ها می‌­شود.در سنین بسیار بالا نیز بدلیل عوارض و خطرات ناشی از بی­هوشی بهتر است از روش­‌های جایگزین بدون جراحی مانند ایمپلنت موقت استفاده کرد. بطور کلی پروتزهای سیلیکونی بعد از 22 سالگی و پروتزهای سالین بعد از 18 سالگی توصیه می­‌شوند. اما در نهایت هیچ محدویت سنی برای بهتر کردن ظاهر سینه‌ها وجود ندارد.

پروتزهای سینه در زیر عضلات قرار می‌گیرند یا در روی عضلات؟

در عمل پروتز سینه به روش روی عضله پروتز در زیر بافت غده‌ی سینه  و بالای عضله‌ی قفسه سینه  قرار می‌گیرد. این بافت پوششی مناسب برای پروتزها را ایجاد می نماید. عمل بزرگ کردن سینه در افرادی که بافت سینه در آنها کمتر می‌باشد قرار دادن پروتز زیر عضله سینه می‌تواند انتخاب مناسب‌تری باشد.  آناتومی بیماران مختلف با یکدیگر متفاوت است، و باید توسط یک فوق تخصص جراحی سینه معاینه شوید و سلیقه خودتان راهم بگویید تا بهترین روش انتخاب شود.

دوره نقاهت جراحی پروتز سینه

در بیشتر موارد، بهبودی حدود 6 تا 8 هفته طول می­‌کشد. جدول زمانی کلی دوره بهبود به این صورت است:

در طول 3 تا 5 روز اول، احتمالاً بیشترین ناراحتی را تجربه خواهید کرد. پزشک داروهایی را برای کمک به کنترل درد تجویز خواهد کرد. ممکن است خونریزی جزئی در محل برش داشته باشید. این طبیعی است. اما اگر نگران هر گونه خونریزی هستید، با جراح خود صحبت کنید. با نزدیک شدن به یک هفته، ممکن است بتوانید درد را با داروهای مسکن بدون نسخه کنترل کنید. درد باید بعد از هفته اول حداقل باشد. با تایید جراح، می­توانید به تدریج به فعالیت های روزانه سبک بازگردید.

آیا لازم است که منتظر بمانیم که بعد از بچه‌دار شدن این جراحی را انجام دهیم؟

این بسته به انتخاب بیمار است، بیشتر از نیمی از بیماران قبل ازاین که صاحب فرزند شوند، تحت عمل قرار می‌گیرند و اکثر آنان هیچ مشکلی در شیردهی پس از جراحی احساس نکرده‌اند. در ضمن برشی که استفاده می‌شود بسیار کوچک است و جراح سعی می‌کند که میزان به هم ریختگی غده‌های شیری اطراف نیپل را به کمترین حد ممکن برساند. پروتز سینه که در زیربافت سینه موثر در شیر دهی قرار می‌گیرد به هیچ عنوان آسیبی به تغذیه کودک شیرخوار نخواهد رساند.

دیدگاه ها