جراحی پروتز سینه چیست؟

یکی از بهترین و موثرترین روش هایی که می‌توانید با آن فرم زیبایی به سینه های خود ببخشید و از شکل زیبای آن ها لذت ببرید، جراحی پروتز سینه است. روش های موثر دیگری نظیر لیفت سینه وجود دارد که می‌توان همزمان با پروتز سینه آن را انجام داد.جراحی پروتز سینه برای بانوان سینه هایی خوش فرم ایجاد کرده و با استفاده از ایمپلنت یا همان پروتز، سایز سینه نیز افزایش پیدا می‌کند. این عمل با استفاده از برش های افقی زیر بافت سینه انجام می‌شود که میزان این برش ها به اندازه سایز پروتز سینه انتخابی شما بستگی دارد.

آشنایی با جنس های پروتز سینه

پروتز سیلیکونی

پروتز آب نمکی

نکته مهم: افرادی که روش جراحی پروتز را انتخاب می کنند، باید تست های تصویربرداری مانند MRI و سونوگرافی را به طور مرتب انجام دهند.

انواع روش های جراحی پروتز سینه (Breast prosthesis surgery)

پروتز سینه روی عضله : در این نوع جراحی، برشی در ناحیه سینه ایجاد و پروتز بر روی عضله زیر غدد شیری بافت سینه کار گذاشته می‌شود. زمانی از این روش استفاده می‌شود که فرد در آینده فرآیند شیردهی نداشته باشد. عمل پروتز روی عضله، دوران نقاهت کوتاهی نسبت به روش زیر عضله دارد و میزان هزینه کمتری را دربر می‌گیرد. سن مناسب جراحی پروتز سینه حدود ۲۷ سالگی به بعد است.

پروتز سینه زیر عضله: در عمل پروتز سینه زیر عضله، برشی کوچک در زیر ناحیه سینه ایجاد می شود و پروتز زیر عضله قرار میگیرد و اختلالی برای غدد و کانال شیری ایجاد نمی‌کند. ریسک دفرمه شدن پروتز، در روش جراحی پروتز سینه زیرعضله بسیار پایین تر از سایر روش‌ها می‌باشد. در جراحی پروتز زیر عضله، کانال شیری مورد آسیب واقع نمی‌شوند.

سایز مناسب برای انتخاب پروتز

انتخاب روش جراحی برای هر شخصی یک ریسک بشمار رفته و افراد مراجعه کننده، علاقمندند که از ابتدا نتیجه نهایی را در ظاهر خود تصور کنند. (در واقع تمایل دارند که بدانند قرار است پس از تغییر، چه شکلی شوند.) امروزه با استفاده از دستگاه‌ها و مانیتور، تصویری سه بعدی با انواع سایز سینه برای فرد متقاضی پیش نمایش داده و در مشاوره با پزشک جراح، مناسب ترین گزینه را انتخاب می‌کنند. برخی جراحان اعتقاد دارند که بهتر است پروتز را زیر لباس فرد متقاضی گذاشته و مدل و سایز را بررسی کنند، زیرا این کار بیشتر به نتیجه عمل نزدیک است.

مراحل روند جراحی پروتز

در جراحی پروتز سینه، پروتز و یا چربی به روش جراحی داخل بافت سینه قرار می گیرد و یا تزریق می شود. پروتز، پشت عضلات قفسه سینه و یا پشت بافت طبیعی سینه قرار داده می شود. در چنین شرایطی، سینه ها به اندازه یک کاپ و یا بیشتر، بزرگ خواهند شد. نکته ای که باید به آن اشاره کنیم این است که جراحی پروتز سینه، با لیفت سینه تفاوت دارد. لیفت سینه به رفع افتادگی سینه ها کمک می کند.

پروتزها، پوسته های نرم و انعطاف پذیری هستند که با سالین و یا سیلیکون پر شده اند. پزشکان عمدتا ترجیح می دهند از پروتزهای سیلیکونی استفاده کنند. در جراحی پروتز سینه زیباجو همان روز از بیمارستان مرخص خواهد شد. این روش جراحی تحت بیهوشی عمومی انجام می شود و بیمار هیچ گونه دردی را احساس نخواهد کرد. توصیه ما به بیماران این است که از یک روز قبل از جراحی، نکات گفته شده از طرف پزشک را رعایت کنند.

 • بیهوشی فرد: دقایقی پیش از شروع جراحی سینه، با استفاده از روش بیهوشی عمومی، فرد را بیهوش کرده تا استرس بدنی نیز هرچه زودتر کاهش یابد.
 • برش جراحی: در کاشت ایمپلنت سینه، برخی از نواحی سینه نیازمند برش برای آزادسازی فضا جهت جایگذاری پروتز می‌باشد.
 • جای گذاری پروتز: پروتزها در زیر و یا روی عضله، بسته به انتخاب روش؛ قرار داده می‌شوند.
 • بخیه برش: برش های ایجاد شده در پوست با بخیه های جذبی دوخته شده و این بخیه ها پس از مدتی جذب می‌شوند و اثری از آن‌ها باقی نمی‌ماند.
 • بررسی جراحی: بعد از ریکاوری بیمار، پزشک جراح جای عمل و سطح آن را بررسی و معاینه می‌کند تا مشکلی وجود نداشته باشد. در این مرحله، نتیجه کار تا حدودی نیز برای شخص نمایان است.

تاثیر پروتز سینه در شیردهی

در ابتدا باید گفت”پروتز بکار رفته در بافت سینه، تاثیری در کانال شیردهی نداشته و همچنان در سینه مادر، شیر تولید می‌شود.” در این قسمت به موضوع  شیردهی پس از پروتز سینه خواهیم پرداخت.

ناحیه برش جراحی: بانوان باید برای انجام جراحی پروتز سینه، بهترین جراح را برگزیده زیرا نداشتن مهارت و تجربه کافی برای ایجاد برش جراحی و قرار دادن پروتز در بافت نیز باعث مشکلاتی در دوران شیردهی به فرزند خواهد شد. برش جراحی باید به گونه‌ای باشد که به غده‌های شیری آسیبی وارد نشود.

حساس بودن بافت سینه: هنگامی که شخصی جراحی پروتز سینه انجام می‌دهد باید بداند که ابتدای جراحی، بدلیل مصنوعی بودن پروتز، سینه‌ها حساس بوده و مستلزم گذشت زمان برای طبیعی شدن این احساس وجود دارد. بنابراین بهتر است که این جراحی اندکی قبل از تصمیم به بارداری انجام شود.

چه ارتباطی بین پروتز سینه و سرطان وجود دارد؟

متخصصان نمی دانند که چرا پروتزهای سینه باعث لنفوم سلول بزرگ آناپلاستیک می شوند. ۹۳ تا ۹۶ درصد از زنان دارای پروتز سینه  که به ALCL  مبتلا می شوند از پروتزهای دارای بافت ویژه استفاده کرده اند. به این معنا که سینه ها ظاهری ناصاف و برامده در برخی نواحی دارند.

همانند پروتز های صاف، پروتزهای دارای بافت هم برای اعمال جراحی بازسازی و زیبایی به کار می روند. پروتزهای دارای بافت به احتمال کمتری تکان می خورند و کمتر باعث موج دار شدن در ناحیه سینه می شوند. ولی متخصصان بر این باورند که پروتزهای دارای بافت می تواند باعث واکنش نشان دادن سیستم ایمنی برخی زنان شود و به ترتیبی در موارد نادری باعث لنفوم سینه شوند.

نکات مربوط به بعد از جراحی پروتز سینه و دوره نقاهت

 • بعد از جراحی، پوشیدن پستان بند به منظور حفظ فرم سینه ها به شدت توصیه می شود.
 • در صورت بروز درد می توان از داروهای مسکن تجویز شده از سوی پزشک استفاده کرد.
 • زمان مناسب بازگشت به محل کار و انجام فعالیت ها از سوی پزشک ارائه می شود. با این حال، بیمار باید چند روز را در منزل استراحت کند. انجام فعالیت های شدید بدنی، بلند کردن اجسام سنگین و خم و راست شدن به مدت چند هفته ممنوع است.
 • افرادی که کار آن ها فیزیکی است، به استراحت بیشری نیاز دارند.
 • بعد از جراحی پروتز سینه از پانسمان بر روی برش (برش جراحی) استفاده می شود. این بانداژ توسط سینه بند یا سوتین مخصوص جراحی محافظت می شود.
 • معمولا تا چند هفته حرکات دست ها و یا بالا نگه داشتن بازوها برای بیمار سخت است، که به مرور از میزان محدودیت حرکتی کاسته خواهد شد.

نتایج این روش جراحی، بلافاصله بعد از جراحی قابل مشاهده است. با این حال، ممکن است مدتی طول بکشد تا از میزان التهاب و ورم سینه ها کاسته شود و نتایج نهایی مشخص گردد. ممکن است نیاز باشد بیمار یک هفته بعد از جراحی برای کشیدن بخیه ها به مطب مراجعه کند.

چگونه جراحی پروتز سینه خوبی داشته باشیم؟

این جراحی مانند هر جراحی دیگری با جان شما سر و کار دارد. در انتخاب جراح دقت فراوانی داشته باشید و از انجام جراحی پروتز گذاری سینه نزد افراد نا متخصص جدا خودداری کنید.

انجام آزمایشات، به صلاح دید پزشک بسیار مهم است، شما موظف به انجام آزمایشاتی قبل از عمل جراحی پروتز گذاری سینه می باشید. حتما به ترتیب این آزمایشات را انجام دهید، تا پزشکتان از وضعیت بدنی شما آگاه شود.

پروتز سینه باعث سرطان می شود؟

پروتز های سینه باعث سرطان سینه نمی شوند و احتمال سرطان سینه را بالا نمی برند. ولی تحقیقات نشان داده است زنانی که نوع غیر مرغوب پروتز سینه دارند به احتمال بیشتری به لنفوم سلول بزرگ آناپلاستیک یا ALCL  مبتلا می شوند.
ALCL نوعی لنفوم غیر هاجکین است. این نوعی سرطان است که در سیستم لنفاوی ( سیستمی که برای مبارزه با عفونت و بیماری ها در بدن فعالیت می کند ) شروع می شود و در سلول های خونی قوی تر می شود.
در صورتی که قصد دارید جراحی پروتز سینه انجام دهید نیاز است که به برخی نکات توجه کنید..

چه زمانی پس از جراحی پروتز میتوان با هواپیما مسافرت کرد؟

بعد از ریکاوری و ترخیص از جانب بیمارستان، میتوان با هواپیما پرواز انجام داد. بسیاری از افراد بدلیل تبهر جراحان ایرانی و به صرفه بودن هزینه‌ها، از کشورهای خارجی برای انجام جراحی‌های زیبایی به کشور ایران سفر کرده و پس از پایان عمل، با پرواز به کشور خود بازمی‌گردند. البته بهتر است که دو روز بعد از جراحی، معاینه مجددی توسط پزشک صورت گیرد و با اطمینان خاطر بیشتر نیز مسافرت کرد.

دیدگاه ها